فیس بوک فارسی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: فیس فارس

مجموعه داستان کوتاه «بانوی کوچه زغالی» نوشته مرضیه محمدپور به بازخوانی حرف‌هایی از زندگی و درون انسان می پردازد.

معرفی مجموعه داستان «بانوی کوچه زغالی»

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ داستان کوتاه با وجود اینکه امروزه در میان نویسندگان ایرانی کمتر محل توجه و طبع‌آزمایی هست، ولی کماکان یکی از جدی‌ترین محل‌های ظهور و بروز اندیشه‌ها، آداب و رسوم و باورهای بومی ایرانی در قالب و نمای داستانی است و کماکان ظرفیت بالای تأثیرگذاری این قالب و ژانر داستانی است که می‌تواند مخاطب را در چنبره خود درآورد.

مجموعه داستان «بانوی کوچه زغالی» با چنین رویکردی، تلاشی است از مرضیه محمد‌پور جهت بازخوانی حرف‌هایی از زندگی و درون انسان که شاید از نظر تم و مضمون مسئله‌ای بدیع را در بر نداشته باشد، ولی پرداخت تازه و احترام‌برانگیز نویسنده و تلاش او جهت خلق موقعیت و زاویه دید تازه در بازخوانی ماجراها و خلق یک خبر و اندیشه محوری در آنها، از آن اثری قابل احترام و خواندنی خلق کرده است.

معرفی مجموعه داستان «بانوی کوچه زغالی»

این مجموعه شامل یازده داستان کوتاه است که زیاد آنها در جغرافیای زیستی امروزی رخ می‌دهد. هنر محمد‌پور در خلق این آثار هدایت کردن مخاطبانش با جادوی کلمات در سفری اودیسه‌وار هست. سفری که در آن مسافر خواننده است و اسباب سفر کلمات و مضمونی که او جهت مخاطب فراهم کرده؛ خواه سفر بر بال کلمات و اعداد یک جدول سرگرمی باشد خواه هزار توی بازاری قدیمی و سنتی.

خاصیت داستان‌های محمد‌پور در این اثر چند لایه بودن آن هست. از سویی در یک رو شاهد رویدادی هستیم که بستر و تم مهم روایت داستانی را شکل می‌دهد و از سوی دیگر او در لایه زیرین این روایت است که مخاطبش را با خود به سفری به درون و ضمیر خودش می‌برد و او را با ناخودآگاهی روحانی روبرو می‌کند که شاید کمتر از آن اطلاعی داشته است.

محمد‌پور در این مجموعه از منظر تکنیکی نیز طبع‌آزمایی متفاوتی داشته است و آثارش را می‌توان در قالب‌های روایی مختلفی رصد کرد. از شیوه روایت بدیع لایه در لایه داستان سودوکو تا روایت خطی و کلاسیک بانوی کوچه زغالی و همین اعتبار است که اثر را او صاحب اعتنا و توجه بسیار کرده است.

داستان‌های این مجموعه در یک نگاه کلی روایتی از بخش‌های فراموش شده است نفس انسانی است که داستان تلاش دارد زنگار وقت از آن زدوده و غربت‌زدایی‌اش کند و شاید به همین علت است که می‌توان با اطمینان قلب تک‌تک داستان‌های آن را جهت همراه شدن و رسیدن به هدفی مطمئن و سالم پیشنهاد داد.

مجموعه داستان کوتاه «بانوی کوچه زغالی» نوشته مرضیه محمدپور به بازخوانی حرف‌هایی از زندگی و درون انسان می پردازد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: داستان کوتاه | بازخوانی | داستان | ایرانی | کلمات | مخاطب | مجموعه | داستان


بازدید مطلب:
۴

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود