فیس بوک فارسی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: فیس فارس

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پیشرفت گردشگری داخلی و خارجی کشور گفت: رشد چشمگیر این دو حوزه نشان دهنده آن است که صنعت گردشگری امروز ظرفیت اشتغال‎زایی بالایی دارد.

صنعت گردشگری امروز ظرفیت اشتغال‎زایی بالایی دارد

به گزارش خبرنگارحوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛ حاضر در جلسه یکسان علی اصغر مونسان، مدیر شرکت میراث فرهنگی و علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که امروز در شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برگزار شد؛ علی ربیعی، وزیر کار گفت: یکی از حوزه‌هایی که در حدود یک میلیون شغلی که پیشبینی کردیم، جهت ما پر کشش هست، حوزه گردشگری و حوزه صنایع دستی هست. از نظر گردشگری هم گردشگری داخلی ما، و نیز گردشگری خارجیمان در این سال‌ها رو به زیاد کردن بوده و رشد چشمگیری داشته هست. درواقع این نشان می‌دهد که صنعت گردشگری امروز ظرفیت و کشش اشتغال بالایی دارد. ما بیش از۱۴۰هزار شغل را جهت حوزه‌های گردشگری و هنر خلاقه در نظر گرفتیم، البته مدیر شرکت میراث فرهنگی معتقد است که این شرکت ظرفیت بیشتری دارد، ولی این حداقل ظرفیتی است که جهت آن پیشبینی شده است هست. هم اکنون مواردی که در تک تک استان‌ها با برش استانی آماده شده است در جلسه یکسان من و رئیس شرکت میراث فرهنگی بررسی شدند و کار‌هایی که در بخش صنایع دستی و بوم گردی باید انجام شود، در مرکز توجه قرار داده شد و مزیت‌های آن دیده شد.

وی افزود:حدود۲۰درصد از بخش وام اشتغال روستایی به دو مجموعه گردشگری از نوع بوم گردی و صنایع خلاق و صنایع دستی متعلق است که نحوه تامین و بانک‌های عامل آن در این جلسه مشخص شد و ما امیدواریم با تفاهم عمومی که صورت گرفت، بتوانیم در۳ماهه آینده کل منابع پیشبینی شده است جهت این حوزه از محل توسعه اشتغال روستایی را بتوانیم هزینه کنیم و شاید بتوانیم از سایر منابع نیز استفاده کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در بخش اشتغال فراگیر هم مباحثی را مطرح کردیم که زیاد روی پروژه‌های با اندازه بالاتر متمرکز خواهد بود. خوشبختانه مسیر‌های گردشگری به وسیله شرکت میراث فرهنگی استخراج شده است و هم اکنون روی هر نقطه آن میتوان سرمایه گذاری کرد. بحث دیگری که انجام دادیم این است که طبقات پایین اجتماعی باید بتوانند یک گردشگری ارزان قیمت داشته باشند. متاسفانه تا به حال برنامه‌ای در این خصوص پیشبینی نشده و ما داریم این بحث را پیگیری می‌کنیم تا با توجه به مجموعه امکانات وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی و سازمان میراث فرهنگی، کار را از بازنشستگان و از گروه‌های اجتماعی خاص شروع کنیم و پیشنهاد‌هایی را به مردم ارائه کنیم حتی بتوانیم حمایت‌های مالی در قالب وام انجام بدهیم تا به نوعی گردشگری ارزان قیمت را جهت طبقات اجتماعی که قدرت مالی بالا ندارند، راه بیندازیم تا گردشگری در سبد مصرفشان قرار بگیرد.

مونسان: به ازای هر شغل ما به پنجاه میلیون تومان نیاز داریم

علی اصغر مونسان نیز در ادامه این جلسه گفت: اول بگذارید بگویم که فضای ماموریت شرکت میراث فرهنگی هم ابعاد اقتصادی دارد و هم ابعاد اجتماعی، یعنی ما هم می‌توانیم به درآمد و اقتصاد کشور کمک کنیم و هم ایجاد شغل را با سرمایه گذاری‌های بسیار پایین‌تر نسبت به سایر بخش‌ها داشته باشیم و به توزیع عادلانه ثروت کمک کنیم، که ۲تا از این ماموریت‌ها جزو ماموریت‌های مهم وزارت کار و رفاه است و روی آن تاکید دارند.

مونسان افزود: ماموریت‌هایی که شرکت میراث فرهنگی انجام می‌دهد، عمق روستا‌ها را صاحب درآمد می‌کند. بوم گردی حقیقتا روستا‌های متفاوت ما را صاحب درآمد کرده است بنابراین ما در قالب طرح اشتغال روستایی و در قالب طرح اشتغال فراگیر که۱۷۳هزار شغل عدد اولیه‌ای بود که شرکت برنامه و بودجه پیش‌بینی کرده و در قالب اشتغال روستایی هم از۱۲هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شده است یافته ۲۴۰۰میلیارد تومان به شرکت میراث فرهنگی داده شده است که در قالب تسهیلات ارزان قیمت در اختیار سرمایه گزاران قرار می‌گیرد. در جلسه‌ای که با وزیر کار داشتیم مانع ها و مسائل بررسی شد تا بتوانیم به در قالب طرح‌های اشتغال روستایی و اشتغال فراگیر به اشتغالزایی رونق بدهیم.

رئیس شرکت میراث فرهنگی اظهار کرد: خوشبختانه عمده طرح‌هایی که در شرکت میراث فرهنگی برنامه ریزی و اجرایی شده است اند، برمبنای سرمایه گذاری بخش شخصی هستند. ما فقط تسهیل میکنیم و در قالب وام کمک کار سرمایه گذاران خواهیم بود. به ازای هر شغل ما نیاز به عدد پنجاه میلیون تومان داریم که در قیاس سایر بخش‌ها عدد بسیار پایینی است بنابراین عمده کار را بخش غیر دولتی انجام می‌دهد.

مونسان بیان کرد: ما هم در بخش گردشگریمان استقبال خوبی داریم و هم استقبال به سزایی از بخش صنایع دستی شده است هست. در این بخش تولیدات خوبی داریم و باید روی فروش و مارکتینگ زیاد کار کنیم بنابراین از سال۱۳۹۶ طرحی را در قالب طرح تجاری سازی صنایع دستی کشور به اجرا گذاشتیم. خوشبختانه روی طراحی‌های متناسب با سلیقه مشتری، بسته بندی و برندسازی کار میکنیم و سال گذشته خوشبختانه شاهد رشد فروش صنایع دستی بودیم یعنی۲۸۱میلیون صادرات صنایع دستی کشور در قالب گزارش گمرکی جمهوری اسلامی گرفته شده است است و اعتقاد داریم چیزی در حدود۲۵۰میلیون دلار هم در قالب صادرات چمدانی داشتیم و بیش از۵۰۰میلیون دلار عدد قابل توجهی هست. اعتقاد ما این است با کمی حمایت این عدد توانایی زیاد کردن در حدود۲میلیارد دلار که یک میلیارد دلار از منابع رسمی کشور و یک میلیارد دلار از منابع چمدانی صادرات صنایع دستی داشته باشیم. بیش از ۱۵۰۰میلیارد دلار هم فروش صنایع دستی در داخل کشور داریم.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | سرمایه گذاری | برنامه ریزی | میراث فرهنگی | سرمایه گذاری | صنایع دستی | سرمایه گذار | گردشگری | برنامه | گردشگری | منابع


بازدید مطلب:
۳


دانلود