فیس بوک فارسی

  • نویسنده : admin
  • بازدید : [] مشاهده
  • دسته بندی : دسته: فیس فارس

«طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را در منازل نگهداری نکنید»؛ جمله‌ای پرکاربرد در توصیه‌های پلیس آگاهی استان اصفهان که ظاهرا کمتر هم مورد توجه قرار می‌گیرد.

اصفهانی ها چندهزار میلیارد تومان طلا در منزل هایشان نگهداری می کنند؟

«طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را در منازل نگهداری نکنید»؛ جمله ای پرکاربرد در توصیه های پلیس آگاهی استان اصفهان که ظاهرا کمتر هم مورد توجه قرار می گیرد.

طلا، جواهرات و وجوهات نقد خود را در منازل نگهداری نکنید

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان در اظهارنظری از وجود حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان طلا و جواهرات در منزل اصفهانی ها سخن گفته هست؛ برآوردی که براساس آمار کشفیات صورت گرفته از سارقان، تخمین زده شده است بود و گرچه جهت سارقان بسیار جالب و هوس انگیز بود، ولی بانگ هشداری هم جهت مردم و شهروندان اصفهانی است که به هر علت تمایلی به سپردن طلا و جواهرات خود به صندوق امانات امن مثل صندوق بانک ها ندارند.

عبارات مهم : سرمایه گذاری – پلیس آگاهی البته از بطن این خبر نمی شد به این پرسش، پاسخ داد که آیا اصفهانی ها فقط بیش از سایر مردم کشورمان طلا و جواهر در منازلشان نگهداری می کنند، یا این که میزان خرید طلا و جواهرشان نیز از مردم سایر استان ها زیاد هست. سرهنگ ستار خسروی، مدیر پلیس آگاهی استان اصفهان که خود نقل کننده خبر وجود هزاران میلیارد تومان طلا و جواهر در منزل اصفهانی ها بود، دراین باره به جام جم می گوید: هیچ آماری وجود ندارد که نشان دهد اصفهانی ها زیاد از مردم سایر نقاط کشورمان طلا و جواهر می خرند (کما این که می دانیم میزان خرید بالای طلا زیاد به استان های جنوبی و جنوب شرقی کشور مثل کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان مربوط است)، ولی از آنجا که حجم دزدی طلا از منزل اصفهانی ها بسیار بالاست، می توان گفت که بیش از سایر مردم طلاهای خریداری شده است خود را در منزل نگهداری می کنند.

سرقت های میلیاردی از منازل

این مقام انتظامی درخصوص نحوه برآورد ۶۰۰۰ میلیارد تومان هم می گوید: این عدد براساس آیتم هایی چون ارزش رقمی دزدی ها، تعداد دزدی ها و جغرافیای دزدی ها، با توجه به کل جمعیت استان و میانگین به دست آمده، برآورد شده است است.

وی سخنان خود را با مثال هایی از دزدی های صورت گرفته از منازل ادامه می دهد و می افزاید: مدتی پیش دزدی حدود دو میلیارد تومان طلا و جواهرات از منزلی گزارش شد که کل خانواده شامل دختران و عروسان و… طلاهای خود را در منزل بزرگ خاندان یعنی پدربزرگ نگهداری می کردند. در مورد دیگر ۱۸۰ سکه طلا از منزلی به دزدی رفت و گزارش آن به پلیس ارائه شد.

و البته نمونه های بسیار دیگری که گرچه سرهنگ خسروی به آنها اشاره نکرد، ولی با یک جست و جوی اینترنتی راحت می توان آمار آنها را درآورد مثل دزدی ۵/۱میلیارد تومانی طلاجات از منازل مردم شهر نجف آباد اصفهان در ۲۰ مرداد امسال و ده ها مورد دیگر.

چرا سراغ بانک ها نمی روید؟

رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان با تاکید دوباره بر علاقه مندی مردم اصفهان و بخصوص شهر اصفهان بر نگهداری طلا و جواهر در منزل، می گوید: شاید دلیلش این باشد که خدمات خوبی در بانک ها و صندوق امانات مطمئن ارائه نمی شود یا این که اگر بانک ها خدمات رسانی خوبی در این مورد دارند، اطلاع رسانی درستی به مردم نمی کنند و زیاد مردم از وجود صندوق امانات مطمئن در بانک ها بی خبرند، لیکن اکنون بانک هایی در استان وجود دارد که صندوق امانات دارند، ولی خالی هستند و مورد استفاده مردم قرار نگرفته اند. سرهنگ خسروی با بیان این که البته مسئله نگهداری طلا و جواهر در منزل در همه نقاط کشور مشاهده می شود، تصریح می کند: مردم گمان می کنند منزل هایشان امن ترین جاست، درحالی که نگهداری طلا و جواهر حتی در گاوصندوق منزل هم امن و مطمئن نیست، مگر این که گاوصندوق بالای ۸۰۰کیلو وزن و جداره فولادی داشته باشد و قابل مخفی کردن باشد، درحالی که گاوصندوق های موجود در منازل چنین شرایطی ندارند. به گفته وی متاسفانه بسیاری از مردم و بویژه بانوان نیز طلا و جواهر خود را در کمدها و داخل لباس ها نگهداری می کنند که پیدا کردنش جهت سارقان کار سختی نیست و این درحالی است که حتی مطمئن ترین منزل ها نیز فقط دوربین دارند و نه آژیر خطر، درحالی که دوربین جهت بعد از دزدی به کار می آید و نه حین دزدی و معمولا از منزل هایی که آژیر دارند دزدی انجام نمی شود نه منزل های دوربین دار.

بی احتیاطی می کنند

هوشنگ شیشه بران، مدیر اتحادیه طلا و جواهر اصفهان و نایب مدیر اتاق اصناف استان اصفهان نیز با توصیه اکید به اصفهانی ها مبنی بر نگهداری طلای مازاد استفاده ارزش در صندوق امانات بانک ها می گوید: خرید و فروش راحت طلا باعث شده است که علاوه بر کارایی مصرفی و زینتی که دارد، حکم سرمایه و اندوخته ای جهت روز مبادا را نیز جهت مردم ما در کل کشور (نه فقط اصفهان) داشته باشد، جهت همین مردم بیش از هر چیز به خرید طلا و جواهر سوق پیدا می کنند.

شیشه بران درعین حال می افزاید: آمار بالای دزدی طلا از منزل اصفهانی ها (و حتی این عنوان که حدود ۵۰درصد طلا و جواهر کشور در اصفهان تولید می شود)، دلیلی نیست بر این که میزان خرید طلا به وسیله اصفهانی ها زیاد از مردم سایر نقاط کشور هست، گرچه شاید دلیلی باشد بر بی احتیاطی زیاد آنها که همچنان این سرمایه را در منزل نگهداری می کنند. رسول جهانگیری، مدیر اتاق اصناف اصفهان ولی مردم این خطه را متفکر، اقتصادی، حسابگر و آینده نگر می داند و می گوید، شاید همین امر باعث شده است مردم اصفهان علاوه بر این که از طلا به عنوان کالای زینتی استفاده می کنند، خرید و نگهداری آن را هم نوعی سرمایه گذاری بدانند، کمااین که جدای از طلا و جواهر، در منزل های خود بسیاری از صنایع دستی، نقره جات و اشیایی را که ارزش ریالی بالایی دارند هم نگهداری می کنند.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

اصفهانی ها چندهزار میلیارد تومان طلا در منزل هایشان نگهداری می کنند؟

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | پلیس آگاهی | گاوصندوق | جواهرات | استفاده | اصفهان | نگهداری | مطمئن | صندوق | جواهر