سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: پرداخت بدهی دولت بریتانیا به کشور عزیزمان ایران به پرونده زن نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و این دو عنوان ، دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.

از بدهی انگلیس به کشور عزیزمان ایران تا پرونده زاغری

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تاکید کرد: پرداخت بدهی دولت بریتانیا به کشور عزیزمان ایران به پرونده زن نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد و این دو عنوان ، دو مقوله جدا از یکدیگر هستند.

پرداخت بدهی دولت بریتانیا به کشور عزیزمان ایران به پرونده زن نازنین زاغری هیچ ارتباطی ندارد

بهرام قاسمی درپاسخ به سوالی در مورد اخبار بعضی از رسانه های بریتانیایی مبنی بر پرداخت بدهی دولت انگلیس به کشور عزیزمان ایران و تلاش آنها جهت ارتباط این عنوان با پرونده نازنین زاغری اظهار کرد: پرونده زن نازنین زاغری در دادگاه کشور عزیزمان ایران بررسی و بعد از طی مراحل حقوقی مورد نیاز ، جهت ایشان محکومیت صادر شده است است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران از مدتها قبل جهت دریافت حقوق حقه مردم کشور عزیزمان ایران از دولت انگلیس تلاشی وافر و مذاکرات طولانی و مفصلی داشته و این عنوان را از طرق متفاوت پیگیری کرده هست، تاکید کرد: پرونده زن نازنین زاغری و عنوان پرداخت بدهی دو مسئله جدا از یکدیگر هستند و هیچ ارتباطی بین آنها وجود ندارد.

عبارات مهم : وزارت امور خارجه – وزارت خارجه
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود : ارتباط دادن این مباحث کاملا خلاف و مردود است .

به گزارش ایسنا ، بعضی منابع خبری اعلام کردند که روزنامه دیلی تلگراف بریتانیا به نقل از یک مرجع آگاه در وزارت خارجه این کشور نوشته است دولت بریتانیا در حال بررسی بازپرداخت بدهی ۴۵۰ میلیون پوندی این کشور به کشور عزیزمان ایران هست. گفته می شود، بدهی ۴۵۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران، مربوط به قرارداد فروش تانک های «چیفتن» به کشور عزیزمان ایران بود که بعد از وقوع انقلاب و وضع تحریم تسلیحاتی علیه کشور عزیزمان ایران عملی نشده هست. رسانه های بریتانیایی از جمله تلگراف و خبرگزاری رویترز بازپرداخت این بدهی را با آزادی محکوم دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی، نازنین زاغری که به دلایل امنیتی در کشور عزیزمان ایران زندانی است گره زده اند .

روزنامه سان به نقل از یک مقام بلندپایه دولت بریتانیا می نویسد: مساله نازنین زاغری و بدهی بریتانیا دو مساله کاملا جدا هستند، ولی جو اصلاح روابط دو کشور ممکن است در آزادی این زندانی و بازگشت او به بریتانیا موثر باشد.
به نوشته دیلی میل یک سخنگوی قوه مجریه بریتانیا با رد ارتباط پرونده نازنین زاغری با مساله بدهی های بریتانیا به کشور عزیزمان ایران گفت: مساله بدهی ها مربوط به ۴ دهه پیش است و سال ۲۰۰۲ یک دادگاه عالی در بریتانیا رای به بازپرداخت آن داده بود، ولی به این علت که وزارت دفاع کشور عزیزمان ایران در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار داشت، امکان پرداخت این بدهی ایجاد نشده بود.

به گفته این سخنگوی قوه مجریه بریتانیا کاملا غلط است که بازپرداخت این بدهی را با دیگر مباحث مورد بحث در روابط دو جانبه دوکشور خلط کنیم.

از بدهی انگلیس به کشور عزیزمان ایران تا پرونده زاغری

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: وزارت امور خارجه | وزارت خارجه | وزارت دفاع | تحریم ها | دادگاه | ایرانی | انگلیس | ارتباط | ایران | پرونده | ایرانی


بازدید مطلب:
۱۰

برای حمایت از ما لطفا کلیک کنید

دانلود